“Kalan saglar bizimdir” sigortasi resmen geldi!

Adını banker Lorenzo de Tonti'den alan Tontin poliçesi Türkiye'de de artık yasal. Tontin'de, fona yatırılan para taraflarca paylaşılırken, ölenin parası diğerlerine geçiyor.
 
Türkiye dün farklı bir sigorta türüyle tanıştı. Ortaklaşa konulmuş bir paranın taraflar arasında paylaşıldığı ve ortaklardan birisi ölünce ölen kişinin parasının diğerine geçtiği müşterek sigorta türü olan Tontin, Türkiye'de yasal hale getirildi. Hazine Müsteşarlığının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, hayat sigortaları grubu altında yer alan sigorta branşları ve bu branşlar altında yapılabilecek ödemelere Tontin sistemi de dahil edildi.
 
Tek Yatırımcı Hayatta Kalana Kadar
 
Tontin sigorta poliçesinde, katılımcıların belli ödemeyle katıldıkları fonun işletilmesi sonucu elde edilen getiri kâr payı ödeniyor. Katılımcı ölürse kendisine düşen kâr payı, diğer katılımcılara dağıtılıyor. Tontin'de tek yatırımcı hayatta kalıncaya kadar süreç devam ederken, grup ödemeleri ve şans oyunlarından oluşan bir tür yatırım aracı olarak biliniyor.
 
Fransa Kabul Edince Yayılmış
 
1602 ile 1684 yılları arasında yaşayan Napolili banker Lorenzo de Tonti tarafından bulunan Tontin sigortası, mevcut İtalyan yatırım planlarının güncellenmesi sonucu ortaya çıktı. Fransız hükümetine bu yatırım planı ile ilgili niyetini bildiren Tonti'nin bu fikri Fransa tarafından reddedildi. 1670 yılında Hollanda'da kabul edilen Tonti, 1689'da Fransa'da da kabul edilerek yayıldı.


Habertürk Gazetesi – 06.08.2012

İLETİŞİM

ADRES: Ergene Mah. 534 Sokak No 1/B (Gediz Elektrik yanı)- Bornova/İZMİR
 
TELEFON: 0.232.374 00 35 - 374 00 47
 
GSM: 0.530.497 46 31-32
 
E-POSTA: info@izmirakinsigorta.com.tr
 
Aşağıdaki form vasıtası ile de bizimle iletişime geçebilirsiniz.